
Otázky a odpovědi
Jak fotovoltaika funguje?
Fotovoltaika využívá fotovoltaického jevu a fotovoltaického článku. Jednoduše lze říci, že fotovoltaika je soubor prvků, díky kterým lze přeměnit energii sluneční na energii elektrickou.
Fotovoltaický jev byl objeven již v roce 1839, první fotovoltaický článek byl vyroben až o 44 let později a měl pouze 1% účinnost oproti dnešním 16%. Během fotovoltaického jevu dopadá sluneční záření na povrch fotovoltaického článku, při tom dochází k emitaci elektronů. Vzniká stejnosměrný elektrický proud, který může být použitý k dobíjení akumulátorů nebo napájení elektrospotřebičů. Stejnosměrný proud může být, pomocí střídačů, přeměněn na proud střídavý, který lze spotřebovávat nebo dodávat do veřejné distribuční sítě.
Fotovoltaický článek je plošná polovodičová součástka, přeměňující sluneční energii na elektřinu. Jako polovodič je zpravidla využíván křemík. Rozdíl mezi fotočlánkem a fotovoltaickým článkem je ten, že první jmenovaný nedokáže dodávat elektrický proud.
—————
Vyrábí panely elektřinu pouze za jasného počasí?
Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu neustále. Při zatažené obloze je samozřejmě výkon o něco nižší než za jasného počasí.
—————
Kolik vydělá moje fotovoltaická elektrárna?
Záleží to na tom, jak velkou plochu máte k dispozici, a také na její orientace vzhledem k jihu. Nejjednodušší způsob jak zjistit předpokládaný výnos je prostřednictvím formuláře. Jeho vyplnění vás k ničemu nezavazuje a odpověď získáte velmi rychle.
Návratnost investice je zhruba 8 až 12 let.
—————
Zelený bonus a výkupní cena – co to je? Je nějak zaručena jejich výše?
Zelený bonus a výkupní cena jsou magická slovíčka, která provázejí každého zájemce, investora i provozovatele fotovoltaické elektrárny. De facto jsou to právě ty složka, které z fotovoltaiky v ČR činí lukrativní záležitost. Zelený bonus a výkupní cena vynahrazují relativně vysoký rozdíl ve výrobní ceně elektřiny z fosilních paliv či uranu a výrobní ceně při použití fotovoltaiky.
Cena za klasickou energii distribuovanou do sítě je přibližně 4,- Kč/kWh. Částka vyjadřuje náklady na výrobu elektřiny + marži výrobců a distributorů. Náklady na výrobu zelené energie pomocí fotovoltaiky jsou ale mnohem vyšší. Tento rozdíl vyrovnává stát formou zeleného bonusu nebo výkupní ceny.
Zelený bonus
- Pro rok 2009 stanoven výše 11,91 Kč respektive 11,81 Kč/kWh pro solární elektrárny s instalovaným výkonem nad 30kW.
- Zelený bonus získáváte za vámi vyrobenou energii, kterou spotřebujete, případně sami prodáte někomu jinému, než vašemu dodavateli (Eon, ČEZ, …).
- Z hlediska finanční efektivity je tento způsob nejvýhodnější. K zelenému bonusu musíte připočítat částku, kterou byste zaplatili za energii, pokud byste ji museli odebírat od vašeho dodavatele. Výsledná cena je tedy 11,91 + 4 = 15,91 Kč/kWh bez 19% DPH.
Výkupní cena
- Pro rok 2009 je stanovena ve výši 12,89 Kč resp. 12,79 Kč/kWh pro solární elektrárny s instalovaným výkonem nad 30 kW.
- Výkupní cenu vám zaplatí váš dodavatel el. energie, který se v tuto chvíli stává i odběratelem. Dodavatel je povinen od vás energii z obnovitelných zdrojů odkoupit.
Proč stát dotuje obnovitelné zdroje?
Podle směrnice Evropské unie 77/2001 EC se každý členský stát musí snažit do roku 2012 získávat alespoň 12% energie z obnovitelných zdrojů. Každá členská země má možnost zavést finanční opatření – daňové úlevy a různé dotace. Tato opatření musejí být pro všechny obnovitelné zdroje energie (OZE) rovnoměrná – nelze některé kategorie OZE znevýhodňovat oproti druhým.
Vzhledem k tomu, že zakládající členské státy EU mají v tomto ohledu značný náskok, je v zájmu nových členů podíl OZE na výrobě energie rychle zvyšovat. I proto ČR prodloužila v roce 2009 dobu, po kterou bude poskytován zelený bonus či zvýhodněná výkupní cena z 15 na 20 let.
Může se výkupní cena nebo zelený bonus snížit?
Díky státní regulaci nemůže dojít k výraznému zvýšení, ale ani k výraznému snížení výkupní ceny ani zeleného bonusu. Obě složky jsou vázané na tržní cenu elektrické energie. Pokud tržní cena elektřiny stoupne – což se dá téměř s jistotou přepokládat – stoupne i výše zeleného bonusu a výkupní ceny. Maximální výše výkupní ceny resp. zeleného bonusu je 104% výše stanovené na uplynulý rok. To znamená, že pokud by v roce 2015 byla stanovena výkupní cena na 20,- Kč/kWh, v roce 2016 může být maximálně 20,80 Kč/kWh.
Pokud tržní cena elektřiny klesne – což neočekává ani ten největší optimista – klesne i výše zeleného bonusu a výkupní ceny. Minimální výše výkupní ceny a zeleného bonusu je 95% výše stanovené na uplynulý rok. To znamená, že pokud by v roce 2015 byla stanovena výkupní cena na 20,- Kč/kWh, v roce 2016 může být minimálně 19,- Kč/kWh.
—————
Vyrábí panely elektřinu pouze za jasného počasí?
Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu neustále. Při zatažené obloze je samozřejmě výkon o něco nižší než za jasného počasí.
—————
Jaké jsou ideální podmínky pro provoz fotovoltaiky?
Orientace pozemku či střechy na jih. Mírné odchylky na východ či západ výkon výrazně neovlivní.
Ideální sklon panelů je 35°.
Panely nesmějí být zastíněny stromy či budovami.
—————
Jak dlouho panely vydrží?
Výrobce garantuje životnost 25 let při zachování minimálně 80% výkonu.
Skutečná životnost panelů je 40-50 let, v závislosti na povětrnostních podmínkách místa instalace.
—————
Je distributor povinen ode mne elektřinu vykupovat?
Ano, tuto povinnost stanovuje zákon. Jedinou podmínkou je splnění stanovených technických požadavků. Splnění těchto požadavků zajistí společnost S-Energie.
—————
Co to je Wp?
Watt peak – špičkový výkon vyjádřený ve Wattech. Wp vyjadřuje nominální hodnotu výkonu fotovoltaického panelu. Hodnota je výsledkem povinného testu. Při jeho provádění jsou brány v úvahu veškeré vlivy působící na výkon panelů. Cílem takového testu je co neobjektivnější udání výkonu.
Obecně se dá vycházet z předpokladu (který je ověřen praxí), že instalovaný výkon 1kWp (kilowatt-peak) je schopen vyrobit 1000kWh ročně.
Na 1kWp je zapotřebí zhruba 8 m2 panelů.
—————
Potřebují solární panely údržbu?
Jakákoliv údržba není zapotřebí
V krajním případě je třeba z nich odstranit sníh. Tato situace je ale opravdu výjimečná. Panely se jinak čistí samy. Na jejich hladkém povrchu se neudržují nečistoty a drobné smetí odvane vítr a smyje déšť.
—————
Je zapotřebí stavební povolení?
Při instalaci na střechu ne.
Při instalaci na zem ano.
—————